ATRAKCJE POLANICY


PARK ZDROJOWY (80m)


Założony w 1906 roku w centrum miasta o powierzchni około 13ha. Został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku. Nie brak tam pomników przyrody i rzadkich okazów dendrologicznych. Jednym z nich jest skupisko rododendronów (różaneczników). Park jest miejscem występowania wód leczniczych – szczaw wodoro-węglanowo-wapniowych, które są pozyskiwane ze źródeł „Wielka Pieniawa” i „Staropolanka”. Park został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Park zdrojowy jest zróżnicowany krajobrazowo, dlatego wyodrębniono w nim poszczególne części nazwane: Park Centralny, Park Różaneczników, Park Józefa, Park Szachowy i Park Leśny.


TEATR ZDROWOJOWY (80 m)


Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej powstał w 1925 roku. Mieści się tam Centrum Kultury i Promocji, które jest instytucją kultury i organizatorem wielu imprez i festiwali. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków.
teatr.polanica.pl


PIJALNIA WÓD MINERALNYCH (200 m)


Powstała w latach 1910-1911 i znajduje się w Parku Zdrojowym. Budynie został wzniesiony w stylu secesyjnym. Można w niej skosztować wody mineralnej z ujęcia Wielkiej Pieniawy. W pijalni znajduje się Sala Koncertowa, hala spacerowa, a także kawiarnie i sklepy z upominkami.


GÓRALKA – leni tor saneczkowy (750 m)

Szczególnie atrakcyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych, ponad 700 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami a śnieg stalową rynną. Świetna całkowicie bezpieczna zabawa, mimo iż wprawni saneczkarze mogą osiągać szybkość do 40 km/h. Mniej odważni mogą regulować prędkość ręcznym hamulcem.
torpolanica.pl


POL-KART - kolejka turystyczna


Kolejka Turystyczna POL-KART czy inaczej Polanicki Express jest kolejką, dzięki której każdy turysta może dotrzeć do najciekawszych zakątków w Polanicy-Zdroju.

W podróż tą fantastyczną kolejką możemy się wybrać od maja do czerwca oraz we wrześniu i październiku codziennie w godzinach od 14.00 do 18.00, zaś w weekendy od 11.00 do 19.00.

Za bilet normalny zapłacimy 6zł, za bilet ulgowy 4zł (do zakupu biletu ulgowego upoważnione są dzieci do 15 roku życia). Wycieczka trwa około 30-35 minut, a podczas jazdy możemy wysłuchać komentarza turystycznego na temat miejscowości. Do kolejki wsiadamy na ulicy Parkowej, czyli zaraz przy wejściu do Parku Zdrojowego. Bilet możemy zakupić na miejscu,  w kolejce.
www.pol-kart.pl


HUTA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO „BARBARA” (1,4 km)


Powstała w 1974 roku. Jest to jedna z niewielu czynnych hut szkła na terenie Dolnego Śląska. Można w niej poznać ręczny proces produkcyjny szkła artystycznego. Jest udostępniana turystom, istnieje możliwość zwiedzania hali wytopu. Przy hucie szkła działa sklep z wyrobami szklanymi, czynny od wtorku do piątku (8:00-16:00) i w soboty (8:00-13:00).
Adres: aleja Wojska Polskiego 58a, 57-320 Polanica-Zdrój
Telefon: 74 868 15 52


BASENY

 • "SŁONECZNE TERMY" WIELKA PIENIAWA (400m)

  Słoneczne termy znajdujące się w Wielkiej Pieniawie to kompleks składający się z dwóch basenów rekreacyjno – rehabilitacyjnych oraz jaccuzi, Strefy Saun "Klimaty Świata" oraz Słonecznego Fit Centrum.
  wielka.pieniawa.pl/spa/sloneczne-termy


 • HOTEL POLANICA RESORT & SPA (800m)

  Pełnowymiarowy basen Park Wodny jest do dyspozycji codziennie w godzinach 8:00 - 20:00.
  W Parku Wodnym odbywają się liczne zajęcia w wodzie m.in. nauka pływania dla dzieci oraz aqua aerobic.
  www.hotelpolanica.pl/park_wodny

 

MUZEUM MISYJNO-ETNOGRAFICZNE (4,8 km)


Mieści się na w zabytkowym budynku na ulicy W. Reymonta 1. Znajduje się przy klasztorze Ojców Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryji. Znajdują się tam bardzo ciekawe eksponaty pochodzące zwłaszcza z wysp Pacyfiku. W klasztorze zobaczyć można figurkę ukrzyżowanej św. Wilgefortis, zwanej Kumernis. Przed budynkiem znajduje się pomnik św. Damiana de Veuster, misjonarza, patrona chorych na trąd. Muzeum czynne jest codziennie od godziny 9:00 do 12:00, oraz od godziny 13:00 do 16:00.
Adres: Reymonta 1, 57-320 Polanica-Zdrój
Telefon: 74 868 13 17


RZEŹBA POLANICKIEGO NIEDŹWIADKA


Pomnik niedźwiedzia, bohatera wielu miejscowych legend znajduje się w Parku Leśnym. Powstał w 1910 roku i upamiętnia granice zlodowacenia południowopolskiego. Do betonowego postumentu prowadzi szlak niedźwiadka.

Niedaleko w parku można zobaczyć obelisk ku czci przewodników sudeckich.


POLANICKIE FONTANNY


Na terenie uzdrowiska znajduje się łącznie około 17 fontann. Najbardziej charakterystyczną jest kolorowa fontanna, która znajduje się w Parku Zdrojowym przed Szpitalem Uzdrowiskowym „Wielka Pieniawa”. Jest ona dużą atrakcją miasta, szczególnie podczas pokazów organizowanych przy pomocy światła i utworów muzycznych. Woda tryska aż na wysokość 12 metrów.

Pokazy kolorowej fontanny odbywają się w soboty, niedziele i święta.
Od maja do czerwca o godz. 22:00, od lipca do sierpnia o godz. 21:30, a od września do października o godzinie 20:30.


KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP (300m)


Wzniesiony w latach 1911-1912 w stylu barokowym. Wnętrza zachowane są w stylu neobarokowym, zdobią je drewniane elementy wyposażenia. W głównym ołtarzu można zobaczyć obraz Matki Boskie Wniebowziętej. Organy składające się z około 1000 piszczałek brzmią tam od 1914 roku. W kościele organizowany Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.ATRAKCJE OKOLICY


PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH (4,8 km)


To przykład jedynych w Europie gór o charakterze płytowym. Są to najmłodsze góry w Polsce zbudowane z kredowych piaskowców ciosowych i nieprzepuszczalnych margli. Obecna rzeźba jest efektem długotrwałych procesów erozyjnych skał o różnej odporności na wietrzenie.
Najbardziej znane atrakcje turystyczne w Górach Stołowych to:
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Stołowych, jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów.
Błędne Skały – malowniczy labirynt skalny.
Skalne Grzyby i Radkowskie Skały – skupiska form skalnych o interesujących kształtach.
Skalniak (918 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt Gór Stołowych.


SZCZYTNA – ZAMEK LEŚNA (5,7 km)


Szczytna to miasto sąsiadujące z Polanicą-Zdrój. Na górze Szczytnik wzniesiony został „Zamek Leśna”. Tuż przy zamku znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na okolice. Obecnie mieści się tam Dom Opieki Społecznej dlatego możliwa jest do zwiedzania jedynie neogotycka kaplica.


KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU (32km)


W 1996 roku uruchomiono tam Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”. Udostępnione do zwiedzania są dwie sztolnie: Gertruda i Czarna. Szczególną atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Można zobaczyć tam także Chodnik Śmierci oraz Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. W kopalni odbywają się także podziemne spływy 15-osobową łódką Titanic.
www.kopalniazlota.pl


KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ (28 km)


Wybudowana w 1776 roku. Znajduje się w Kudowie-Zdroju. To jeden z 3 takich obiektów w Europie. Kaplica jest dziełem kultury religijnej. Znajdują się tam szczątki poległych i zmarłych w czasie wojny 30-letniej, wielkiej zarazy cholery i wojen śląskich. Na ściany i sufit składa się około 3 tysiące czaszek i kości ludzkich.
www.czermna.pl


ZIELENIEC (22 km)


Miejscowość turystyczna. Jeden z większych ośrodków narciarskich w Sudetach. Znajdują się tam 23 wyciągi narciarskie, dobra baza noclegowa i gastronomiczna.
W pobliżu Zieleńca znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Przez rezerwat prowadzi ścieżka przyrodnicza do turzowiska i wieży widokowej. Rosną tam rzadkie gatunki drzew, krzewinek, turzyc i rosiczek.
zieleniec.pl


KŁODZKO (13 km)


Historyczna stolica i największe miasto Ziemi Kłodzkiej. Można tam zwiedzać m.in. Podziemną Trasę Turystyczną, Kościół Wniebowzięcia NMP, Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się tam dobrze zachowana i duża Twierdza Kłodzka, które odegrała ważną rolę w czasie obrony śląska w wojnie francusko-pruskiej.


JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE (40 km)


Jest to największa z sudeckich jaskiń. Jej korytarze i sal mają długość ok. 2,5 km. Odkryta w 1966 r. otrzymała nazwę od znalezionych wtedy wielu kości zwierząt z epoki lodowcowej, głównie niedźwiedzia jaskiniowego. Jaskinia posiada bardzo bogatą szatę naciekową – występuje tu większość znanych form kalcytowych, w tym kaskady wysokie do 40m. W sezonie letnim wymagana jest rezerwacja wejścia.
www.jaskinianiedzwiedzia.pl


MUZEUM GÓRNICTWA W NOWEJ RUDZIE (28 km)


Obecna w kopalni podziemna kolejka, jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie.Niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści.
Muzeum „Kopalnia Węgla Kamiennego” prezentuje ekspozycję o dziejach noworudzkiego górnictwa (minerały i skamieniałości, narzędzia i sprzęt ochronny, mundury, modele urządzeń), w tym zachowaną oryginalną dyspozytornię kopalni. Na powierzchni zachowały się także szyb z wieżą wyciągową i urządzeniami wentylacyjnymi oraz unikatowy zespół XIX-wiecznych szybowych pieców prażalniczych. W sztolni „Lech” eksponowane są różne typy obudów, maszyn do urabiania i transportu węgla. Są tu wagoniki z ostatnim węglem wydobytym na polu „Piast” i w Dolnośląskim Zagłębiu
kopalnia-muzeum.pl